sobota, 25 lipca 2015

John Green-"Gwiazd Naszych Wina"

"Gwiazd Naszych Wina" zna chyba każdy.Już zaraz po premierze książki było o niej głośno na całym świecie i w niesamowicie szybkim czasie zyskała status bestseller'a.Kiedy w 2014 roku wychodzi film nakręcony na jej podstawie popularność powieści rośnie jeszcze bardziej."Gwiazd Naszych Wina" oprócz świetnych opinii i ogromnej ilości fanów zdobyła mnóstwo nagród.


Śmierć to bardzo delikatny temat.Szczególnie,kiedy powieść adresowana jest do młodych czytelników.Mimo wszystko coraz więcej autorów decyduje o niej pisać.Z różnym skutkiem.Czy udało się to autorowi "Gwiazd Naszych Wina"?

Główni bohaterowie-Gus i Hazel poznają się na (wyjątkowo mało skutecznej) grupie wsparcia dla chorych nastolatków.Oboje muszą zmagać się z wieloma przeciwnościami losu.On jest byłym koszykarzem, którego rak – aktualnie w stanie remisji – pozbawił nogi. Ona od trzynastego roku życia cierpi na nowotwór tarczycy, później z przerzutami do płuc. W kompletnie nieromantycznych okolicznościach rodzi się między nimi uczucie, dzięki któremu wreszcie mogą spojrzeć na siebie inaczej, niż przez pryzmat nieuchronnej śmierci. Nastoletni bohaterowie otoczeni permanentnym cierpieniem w końcu mogą zrobić coś typowego dla ich wieku – zaplanować absurdalną, pozornie niewykonalną przygodę. Postanawiają odwiedzić mieszkającego w Amsterdamie autora ich ulubionej książki, by dowiedzieć się, jak potoczyły się dalsze losy jej bohaterów.Czy im się to uda?John Green
Autorem tej pięknej opowieści jest amerykański pisarz John Green cieszący się ogromną popularnością zarówno jako autor jak i YouTuber. Prowadzi wraz ze swoim bratem popularny kanał Vlogbrothers. Powieści autora wydawane są przez wydawnictwo Bukowy Las.


Książki o śmierci są zazwyczaj banalne i proste do przewidzenia.Bohaterowie są smutni,przygnębieni i narzekają, jakie to ich życie jest niesprawiedliwe.Jednak tutaj sprawy mają się zupełnie inaczej.Nie można powiedzieć,że jest to książka o umieraniu.To nie śmierć jest tu głównym tematem.Opowiada ona o życiu,które nie jest kolorowe i niestety nieustannie się komplikuje.Historia tych młodych ludzi uczy nas,że trzeba cieszyć się każdą chwilą,starać się czerpać z życia wszystko to, co najlepsze.Nawet kiedy myślimy, że gorzej już być nie może to nigdy nie warto się poddawać.Tak, jak to było w przypadku pary bohaterów.Mimo przeciwności losu szli przez życie z uśmiechem i mimo choroby nigdy nie zrezygnowali ze swoich marzeń i planów.


John Green ma niesamowity styl.Pisze tak,że trudno się oderwać od czytania.Pięknie i wzruszająco przedstawia nie tylko przeżycia osób chorujących na raka, ale i ich rodziny,przyjaciół,znajomych. Jest mistrzem w pisaniu dialogów.Bardzo przyjemnie czyta się rozmowy postaci,nawet te, na bardzo trudne tematy - śmierć,ból,samotność... Autor dodaje do powieści swój ironiczny humor, który w książkach uwielbiam.Czytając,razem z bohaterami przeżywamy najróżniejsze emocje-nie sposób nie płakać,czy się nie śmiać.Autor stworzył również bohaterów na tyle twardo stąpających po ziemi, że sympatia do ich postaci nie jest jedynie, mówiąc ich słowami, "rakowym bonusem”.


Książka jak już pewnie wszyscy zdążyli zauważyć bardzo mi się podobała.Mogę powiedzieć,że nawet zaparła mi dech w piersiach! Pokochałam styl autora i opowieść niosącą ze sobą ogromny przekaz.Czytało mi się ją naprawdę bardzo przyjemnie.Po zakończeniu lektury przez bardzo długi czas o niej myślałam i choć od przeczytania jej minęło kilka miesięcy dalej często wracam do niej myślami. To jedna z tych książek, które zapadają w pamięć na bardzo bardzo długi czas.


Podsumowanie:"Gwiazd Naszych Wina" jest książką wyjątkowo wartą przeczytania.Niesie ze sobą piękny przekaz i uczy,abyśmy cieszyli się życiem ponieważ jest bardzo krótkie.Jeżeli jeszcze nie przeczytaliście dzieła John'a Green'a musicie to koniecznie nadrobić!
A jeżeli już zakończyliście powieść w komentarzu koniecznie napiszcie co o niej sądzicie. :)))


Link do strony wydawnictwa na facebook.com:  TUTAJ
Link do konta na YouTube autora powieści: TUTAJ
Popular Posts