piątek, 2 października 2015

Rainbow Rowell-"Eleonora i Park"


"Eleonora… nie sposób jej nie zauważyć: rude włosy, dziwne ciuchy. Czyta mu przez ramię. Uważa Romea i Julię za bogate dzieciaki, które dostawały wszystko, co chciały. Najbardziej nie lubi weekendów, bo spędza je bez niego.

Park… Dobrze mu w czerni. Denerwuje się, gdy musi prowadzić samochód w obecności taty. Uwielbia imię Eleonory i nie skróciłby go ani o sylabę. Wie, która piosenka jej się spodoba, zanim ona zacznie jej słuchać. Śmieje się z jej dowcipów, zanim ona dotrze do puenty.


Oto tocząca się w ciągu jednego roku szkolnego opowieść o dwojgu szesnastolatkach urodzonych pod nieszczęśliwą gwiazdą – dość mądrych, by zdawać sobie sprawę, że pierwszej miłości prawie nigdy nie udaje się przetrwać, ale na tyle odważnych i zdesperowanych, by dać jej szansę."


Autorką powieści jest Rainbow Rowell."Eleonora & Park" została wydana przez Wydawnictwo Otwarte.

autorka

Książki o pierwszej miłości...Zazwyczaj mocno przesłodzone i niezwykle przewidywalne.Dlatego tak rzadko po nie sięgam.Kiedy zaczęłam czytać "Eleonora i Park" nie spodziewałam się niczego lepszego.Ot,kolejna tandetna i przesłodzona historia miłości idealnej,która jak każdy zapewne wie,jest niemożliwa.Jednak niezwykle się zaskoczyłam,kiedy okazało się,że otrzymałam piękną,przemyślaną współczesną wersję "Romea i Julii".

W powieści,oprócz pierwszej i niezwykle trudnej miłości poruszone zostały inne ważne w wieku dojrzewania kwestie.Autorka pisze także temat szkolnego prześladowania,braku pieniędzy,przemocy w rodzinie,rozwodu rodziców i wielu innych znanych rzeczy dla osób młodych.W książce nie jest mowa oczywiście tylko o złych wydarzeniach.Czytając,można się wzruszyć i pośmiać.Ukazuje nieidealne,jednak prawdziwe życie człowieka.


Rainbow Rowell wykreowała ciekawych,różnorodnych bohaterów,którzy wyróżniają się zarówno jak i charakterem jak i wyglądem.Główna bohaterka powieści,Eleonora jest szczególnie ciekawym przypadkiem.Jest to dziewczyna gruba,dziwacznie ubrana i piegowata.Posiada niezwykłe włosy-kręcone i wściekle rude.Nie da się przejść koło niej obojętnie.Udowadnia ona,że nie każda bohaterka musi być śliczną,chudziutką i modnie ubraną dziewczyną,aby być wyjątkową osobą z ciekawą osobowością.Za to właśnie książka ma u mnie wielkiego plusa!


Styl pisania również jest godny pochwały.Powieść czyta się szybko i przyjemnie.W książce możemy spotkać również nie małą ilość wulgaryzmów.Uważam jednak,że jest to plusem.Każdy z doświadczenia wie,że nie wszyscy (a szczególnie młodzież) jest równie kulturalna.


Powieść niezwykle mi się spodobała.Już nie mogę się doczekać,aż sięgnę po kolejną,podobno jeszcze lepszą,powieść tej autorki.Zdecydowanie polecam,szczególnie młodym czytelniczkom,które z pewnością znajdą w niej coś dla siebie.źródło opisu:Wydawnictwo Otwarte


Popular Posts