niedziela, 27 grudnia 2015

Matthew Quick - "Wybacz mi, Leonardzie"Każdy z nas boryka się z większymi lub mniejszymi problemami. Jedną z takich osób jest główny bohater powieści Matthew Quick'a, Leonard. W dniu swoich osiemnastych urodzin goli głowę na łyso, szykuje prezenty dla przyjaciół i zabiera do szkoły pistolet. Postanawia rozliczyć się z przeszłością i z ludźmi,którzy go nie rozumieli. Ma w planach zabić kolegę ze szkoły a następnie popełnić samobójstwo. Jakie przeżycia skłaniają go do takiej decyzji?

Autorem książki jest Matthew Quick - amerykański pisarz, autor min. bestselleru "Poradnik pozytywnego myślenia". Wszystkie jego powieści wydawane są w Polsce przez Wydawnictwo Otwarte.

Książka zauroczyła mnie już od pierwszych stron. Autor pisze o bolesnych tematach dając jednak czytelnikowi iskierkę nadziei. Znajdziemy tu wiele przepięknych i bardzo motywujących do życia cytatów.  W powieści autor porusza istotne rzeczy towarzyszące nam w codziennym życiu. Opisuje błędy jakie popełniają współcześni ludzie, a szczególnie osoby dorosłe. Zaniedbanie dzieci, religia, samotność, problem z akceptacją, wyśmiewanie się , tolerancja, wewnętrzny kryzys... Jest to bez wątpienia bardzo wartościowa pozycja,która wzbudza wiele emocji i zostaje w pamięci na długi czas.

Leonard jest niezwykle fascynującym bohaterem. Wyróżnia się on wśród innych i nie boi się inności. Jest on również osobą bardzo inteligentną i dojrzałą jak na swój młody wiek. Zauważa to, czego inni nie widzą zaślepieni swoimi sprawami. Dostrzega nieszczęście, skrywane tajemnice i samotność wśród innych ludzi, nawet nieznajomych. Nie boi się on zadawać trudnych pytań i szukać na nie odpowiedzi. Jest on jednocześnie osobą bardzo nieszczęśliwą i skrzywdzoną o czym świadczy oczywiście chęć odebrania sobie życia. Już na początku powieści było mi go strasznie żal mimo, że nie wiedziałam co dokładnie spowodowało podjęcie tak strasznej decyzji. Cały czas miałam nadzieję na happy end jednak czy się go doczekałam? Ciężko powiedzieć.

Książka jest pełna przemyśleń na temat istoty życia, i szukaniu akceptacji. W połączeniu z fantastyczną, pierwszoosobową narracją autor porusza czytelnika i zmusza do myślenia. Mimo bolesnych tematów jakich dotyka książka jest ona jak dla mnie bardzo motywująca. Pokazuje, że mimo, iż teraz przechodzimy cięższe chwile w przyszłości może się to wszystko zmienić. Jeżeli będziemy walczyć - wygramy. W pewnym momencie spotkamy wspaniałych, wartościowych ludzi dla których warto obronić się przed niszczycielską presją świata i czekać na lepszy dzień. Polecam szczególnie dla osób, które przechodzą teraz trudniejszy okres. Pomaga uwierzyć, że życie mimo wszystko nie jest takie złe jak nam się wydaje. "Wybacz mi, Leonardzie" jest rewelacyjną lekturą, którą nie tylko warto, ale wręcz powinno się przeczytać.


MOJA OCENA: 9/10Popular Posts