sobota, 13 lutego 2016

Joanna Chmielewska - "Całe zdanie nieboszczyka"

To pierwsza powieść Joanny Chmielewskiej o charakterze przygodowym. W nielegalnej szulerni Joanna zostaje przypadkowo wzięta za inną osobę. NA skutek tej pomyłki to jej właśnie umierający mężczyzna powierza wskazówkę do odnalezienia cennego skarbu...
 
źródło opisu: okładka książki


"Całe zdanie nieboszczyka" to pierwsza przeczytana przeze mnie powieść znanej polskiej pisarki - Joanny Chmielewskiej. Nie jestem miłośniczką kryminałów i rzadko po nie sięgam. Ostatnio spróbowałam swoich sił w szkolnym konkursie czytelniczym. Musiałam przeczytać właśnie tą powieść. Czy mi się podobała?


Przyznam szczerze, że pierwsze sto stron było dla mnie prawdziwą męką. Książka kompletnie mnie nie wciągnęła ani nie zaciekawiła. Być może wpłynęło na to podejście. Podobnie jak w przypadku lektur szkolnych, nie lubię kiedy ktoś mi coś narzuca. Na tym konkursie bardzo mi zależało i nie mogłam nie wziąć w nim udziału. Jeżeli jednak chciałam odnieś sukces to oczywiście musiałam zapoznać się z powieścią Joanny Chmielewskiej, a to sprawiało mi na początku wielką trudność. Był taki moment, że chciałam zrezygnować. Czytałam jednak wytrwale i po dłuższym czasie "Całe zdanie nieboszczyka" mnie zaciekawiło. Z zainteresowaniem śledziłam losy głównej bohaterki rozmyślając, co jej się przytrafi. Zdecydowanie nie mogę powiedzieć, że książka jest zła, jednak nie ma dla niej miejsca na liście moich ulubionych.


Joanna - główna bohaterka powieści to kobieta nieobliczalna o ciekawym charakterze. Ma rewelacyjne poczucie humoru. Ta postać nawet zamknięta w lochu potrafi żartować i wychodzi jej to genialnie. Stale pakuje się w jakieś kłopoty i to często całkowicie przez przypadek. Polubiłam ją.


Czy powieść szybko się czyta? Trudno powiedzieć. Ostatnio miałam bardzo mało czasu i dodatkowo na początku lektura "Całe zdanie nieboszczyka" szła mi dość opornie. Pierwsze sto stron zajęło mi chyba aż tydzień! Później jednak skończyłam książkę w niecałe dwa dni. Spowodowane było to zbliżającym się konkursem. Czytało się ją wtedy dość lekko i przyjemnie. Niektóre momenty są przekomiczne i nie sposób było się nie zaśmiać. Znajdziemy tutaj również niemało akcji i napięcia. Są również rzeczy bardzo mało realistyczne, które jednak nie przeszkadzały mi za bardzo. Moim zdaniem nie należy ona do książek wciągających, takich "od których ciężko się oderwać".


"Całe zdanie nieboszczyka" to dobra książka. Idealna dla fanów powieści kryminalnych i sensacyjnych. To moje pierwsze i nie ostatnie spotkanie z twórczością pani Chmielewskiej. Udało mi się zakwalifikować do kolejnego etapu konkursu. Przede mną test znajomości kolejnych powieści pisarki : "Lesio" oraz "Wszystko czerwone". Mam nadzieję, że przypadną mi one do gustu. Trzymajcie za mnie kciuki! :))Popular Posts