czwartek, 26 stycznia 2017

Od alergii na książki po książkoholizm - kilka rad

Wielu książkoholików uwielbia czytanie od dziecka. Żadną tajemnicą nie jest, że jeżeli obcowaliśmy z literaturą od dziecka, to prawdopodobnie zostanie ona z nami w przyszłości. Znam jednak wiele przypadków, gdzie osoby, które trzymały się od powieści z daleka, nagle zaczynają być nałogowymi molami książkowymi. Kiedy rozmawiam ze znajomymi, przekonuję się, że wiele osób chciałoby zacząć sięgać po książki, ale nie potrafią się przekonać. Powody ku temu są różne - trafiali do tej pory na same słabe tytuły lub (bardzo często) mają uprzedzenie przez lektury szkolne. Nie zapomnę kiedy moja koleżanka zaczepiła mnie i podekscytowana powiedziała, że nie wiedziała, jak to może być fajne. Gdzie w takim razie tkwi sekret? Jak poznać tę magiczną technikę i zamienić się w książkoholika? Otóż nie jest ona tak skomplikowana - trzeba po prostu trafić na odpowiedni tytuł.

Odpowiedni tytuł - łatwo powiedzieć. Jaka powinna być ta odpowiednia książka?

1. Powinna odpowiadać naszym gustom

Jeżeli ktoś nienawidzi historii fantastycznych, to niech trzyma się od takich książek z daleka. Może nałogowo ogląda za to seriale o zwyczajnych nastolatkach i ich problemach? Młodzieżowych obyczajówek nie brakuje!

2. Powinna być lekka

Zdecydowanie odradzam nowym czytelnikom rzucanie się na opasłe tomy, które zawierają skomplikowane, ciężkie historie.  Na początek świetnie sprawdzi się coś lekkiego, co czyta się bardzo szybko i sprawnie. 

3. Powinna być wciągająca

Jest to bardzo ważne. Chyba nie muszę tłumaczyć dlaczego. Istotne jest, aby ktoś poczuł, że możliwe jest, aby totalnie wkręcić się w świat, przedstawiony na kartach powieści. Trzeba zrozumieć, że książki to nie tylko nudne lektury, podczas czytania których marzymy, aby mieć to już za sobą. Da się całkowicie zapomnieć o otaczającym nas świecie, kiedy śledzimy poczynania bohaterów, którzy po prostu żyją w naszej głowie. Można z zapartym tchem śledzić akcje. Ktoś mi kiedyś powiedział, że to taki telewizor w naszej głowie. To nawet coś lepszego niż telewizor. Sami widzimy to, co chcemy. Tworzymy obraz bohaterów takich, jak nam się podoba (nikt mnie nie przekona, że Sarah z "Endame" jest brunetką - ja ją widzę jako blondynkę i koniec). To może być niesamowite. To da się lubić. Ale trzeba przede wszystkim chęci i dobrego tytułu.

Wiecie co jest w tym jednak najważniejsze? Nie powinniśmy robić tego na siłę. Nie zmuszajcie się do czytania, mimo że was do tego nie ciągnie. Naprawdę, warto spróbować bo uważam, że jest to super sprawa. Jednak jeżeli zwyczajnie ci to nie podchodzi, to nie. To, że ktoś nie lubi książek, nie oznacza, że jest mniej inteligentny niż ci, którzy chętnie po nie sięgają.

Oto książki, które poleciłabym osobom, które szukają tytułów, od których mogliby zacząć*

Znalezione obrazy dla zapytania rywalki

Znalezione obrazy dla zapytania pretty little liars książka

Znalezione obrazy dla zapytania ogień i woda

Znalezione obrazy dla zapytania zwiadowcyZnalezione obrazy dla zapytania endgame

Znalezione obrazy dla zapytania niezgodna

Znalezione obrazy dla zapytania fangirl

Znalezione obrazy dla zapytania szeptem

Znalezione obrazy dla zapytania potworna

Znalezione obrazy dla zapytania eleonora i park

Znalezione obrazy dla zapytania miasto kości

Znalezione obrazy dla zapytania igrzyska śmierci

Znalezione obrazy dla zapytania wojownicy ksiązka

Znalezione obrazy dla zapytania kroniki saltamontes nowe życie

Znalezione obrazy dla zapytania nevermore kruk

I dłuuuuuuuuga lista fantastycznych książek, które na ciebie czekają:)


*Nie wszystkie książki sama przeczytałam, choć opierałam się przede wszystkich na tym, co sama o nich myślę. Niektóre z nich to te, które przekonały znane mi osoby do czytania. Jak widać są tu powieści skierowane przede wszystkim do młodzieży. Na tych jednak najlepiej się znam i mogę spokojnie wybrać te ciekawe:)

Popular Posts