niedziela, 4 lutego 2018

Jak rozwijać się w fotografii?
Od razu zaznaczam - nie jestem profesjonalistą. Fotografia to jedynie moja pasja. Wskazówki, którymi się dzielę, wynikają z moich doświadczeń.


1. Nie przejmuj się, jeśli twój sprzęt nie jest profesjonalny - to ty robisz zdjęcie, nie aparat.

Na samym początku mojej przygody miałam malutki, tani aparat, który uwielbiał rozmazywać i psuć kolory na zdjęciach. Mimo to zacisnęłam zęby i starałam się wycisnąć z niego jak najwięcej. Udawało mi się to. 
Nawet jeśli nie jesteś szczęśliwym posiadaczem lustrzanki, nie zniechęcaj się. Rób zdjęcia wszystkim co masz pod ręką - nawet telefonem. Kiedy będziesz pewny, że to jest to - zainwestuj w porządny sprzęt. Mimo że wiele osób twierdzi co innego, aparat, którym fotografujemy ma duże znaczenie. Na początku warto jednak korzystać z tego, co mamy pod ręką.

2. Przeglądaj zdjęcia innych ludzi. Inspiruj się, ale nie kopiuj.

Bardzo łatwo jest, nawet podświadomie, zacząć naśladować jakiegoś twórcę. Tak naprawdę nie ma w tym nic takiego złego, dopóki nasze zdjęcia nie są praktycznie wierną kopią tego, co ktoś już wcześniej zrobił. Staraj się być jak najbardziej oryginalnym, ale też nie bój się szukać pomysłów i trików u innych. Poza tym, przeglądając czyjeś prace, zaczynamy zauważać błędy, jakie często nieświadomie popełniamy i staramy się je eliminować.

3. Czytaj na temat fotografii, ucz się.

Książki, blogi, filmy, kanały na youtubie... Teraz możliwości, aby dowiedzieć się cennych informacji, jest mnóstwo. Fotografia to nie tylko klikanie na wyczucie. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat różnych zasad i kompozycji. Wiedza ta z pewnością nie pójdzie na marne.

4. Publikuj swoje prace i proś bardziej doświadczone osoby o konstruktywną krytykę.

Tutaj mogę polecić wam różne grupy na facebooku na temat fotografii. Zarówno profesjonaliści, jak i totalni amatorzy, umieszczają tam swoje dzieła i komentują prace innych. Ich wskazówki i rady często są bardzo przydatne i pomagają. Pamiętaj jednak, aby patrzeć na to z lekkim dystansem i nie zapominać o własnym stylu i indywidualności. Czasem rady "ja bym tutaj dodał więcej nagości", nie są bardzo wartościowe. 

5. Bierz udział w różnych warsztatach, jeśli tylko masz taką okazję. To naprawdę dużo daje.

W moim przypadku tak zaczęła się cała przygoda z robieniem zdjęć. Mimo że zawsze chętnie sięgałam po aparat i wychodziło mi to całkiem nieźle, dopiero na warsztatach organizowanych w moim mieście, poczułam do fotografii prawdziwą miłość, która jest ze mną do dziś.

6. Porównuj swoje stare zdjęcia. Zwracaj uwagę na błędy jakie popełniałeś. 

Uczymy się na błędach. Porównywanie swoich starych prac z tymi najnowszymi sporo daje. Zauważasz, jak sposób w jaki robisz zdjęcia się zmienia i dostrzegasz, co robiłeś nie tak. Widoczny progress jest też ogromną motywacją!

7. Znajdź program do edycji zdjęć idealny dla ciebie i ucz się posługiwania nim.

Tutaj wróć też do punktu 3 - ucz się. Sprawdzaj różne programy, czytaj opinie innych. Znajdź to, co najbardziej ci odpowiada. Obróbka zdjęć jest jednak bardzo ważnym, często nieodłącznym elementem fotografii i nie można o tym zapominać.
Osobiście używam i bardzo polecam PhotoScape - program prosty, dobry i darmowy.

8. Rób jak najwięcej zdjęć. 

Fotografii uczysz się w największym stopniu przez praktykę. Ze zdjęcia na zdjęcie jest coraz lepiej. Im częściej wychodzisz na sesje, im częściej sięgasz po aparat, tym efekty twojej pracy są większe. Dlatego ćwicz, ile tylko możesz.

9. Podejdź do tego z dystansem i nie bądź wobec siebie zbyt wymagający. 

Nikt od razu nie osiągnął poziomu profesjonalisty. Fotografia powinna być przyjemnością, nawet zabawą, a nie przykrym obowiązkiem. Nie załamuj się porażkami. Każdy będzie miał mniej lub bardziej udaną sesję - nawet profesjonalista.

10. Znajdź dziedzinę w której czujesz się najlepiej, ale nie bój się eksperymentować i próbować nowych rzeczy.

U mnie są to przede wszystkim portrety i to w tym kierunku chcę iść. Sprawia mi to najwięcej radości i satysfakcji. Poza tym, uwielbiam pracować z ludźmi podczas zdjęć. A jak jest u ciebie? Może to krajobrazy, samochody, zwierzęta, przyroda? Co sprawia ci największą frajdę?


Moje prace możecie znaleźć na:

rok 2015, moje początki z fotografią


2015


2016


2016


2016, dalej starym aparatem, ale pierwszy raz z nowym programem
2016
2017, pierwszy raz z lustrzanką


2017
2017


2017
2017


2017
20172017


2017


2017


2017


2017


2018Brak komentarzy:

Prześlij komentarz